Uchazeč o získání oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika musí být starší 21 let, bezúhonný, zdravotně způsobilý, mít úspěšně ukončenou základní školu a absolvovat základní odbornou způsobilost pro práci s výbušninami v rozsahu nejméně 60 hodin.
Dále musí uchazeč absolvovat kurs, ve kterém se provádí teoretická a praktická výuka uchazečů o oprávnění pyrotechnika, v rozsahu nejméně 170 vyučovacích hodin v průběhu čtyř týdnů; po dobu kursu nesmí být uchazeč pověřován jinými pracovními úkoly.
V rámci kurzu je na závěr provedena zkouška k ověření znalostí k získání oprávnění pyrotechnika. Před zkouškou se dokládá potvrzení o absolvování kurzu (vzor je publikován na internetových stránkách Státní báňské správy České republiky).
Bezúhonnost se prokazuje výpisem z Rejstříku trestů České republiky, který si Český báňský úřad sám z Rejstříku trestů vyžádá.
Zdravotní způsobilost se prokazuje dokladem orgánů státní zdravotní správy a úspěšné ukončení základní školy vysvědčením z 8. třídy (resp. 9. třídy).
Základní odbornou způsobilost pro práci s výbušninami v rozsahu nejméně 60 hodin uchazeč prokazuje osvědčením organizace, která nakládá s výbušninami, popřípadě organizace, která se touto činností zabývá.
Odbornou způsobilost posuzuje a oprávnění k výkonu funkce pyrotechnika vydává (na základě úspěšně vykonané zkoušky) Český báňský úřad na základě pověření dle § 38 odst. 5 písm. a) zákona č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů.
Zkouška se skládá z písemné, ústní a praktické části dle zkušebního řádu (příl. 1 vyhlášky č. 327/1992 Sb., kterou se stanoví požadavky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při výrobě a zpracování výbušnin a o odborné způsobilosti pracovníků pro tuto činnost, ve znění pozdějších předpisů).